МАО
Науково-дослідний інститут
Миколаївська астрономічна обсерваторія


Міністерство освіти і науки
right
Русский English Українська
   
2010-11-17 13:40:49

Історія створення обсерваторії тісно пов'язана з історією виникнення самого міста Миколаєва, яка почалася з розпорядження Генерал-фельдмаршала, князя Григорія Олександровича Потьомкіна-Таврійського про закладення суднобудівної верфі в гирлі річки Інгул (1789 р.) і портового міста під назвою Миколаїв (1790 р.) . У Миколаєві у період з 1796 по 1856 року розташовувався штаб Чорноморського флоту, який повинен був забезпечувати освоєння Чорного моря і, по можливості, проток Мармурового, Егейського і Середземного морів. Саме тоді Миколаїв стає центром Чорноморського флоту.

О.С. Грейг

У 1816 році на посаду Головного командира Чорноморського флоту і портів призначається надзвичайно високоосвічена особистість - адмірал Олексій Самуїлович Грейг (1775-1845 р.), який прекрасно розумів, що освоєння морів і розвиток флоту неможливе без астрономічного забезпечення. До речі, А.С. Грейг досконало володів основами практичної і морехідної астрономії, прекрасно орієнтувався в зоряному небі, сам проводив астрономічні спостереження і навіть публікував результати спостережень у наукових журналах. Саме він є автором ідеї заснування в Миколаєві спеціальної астрономічної обсерваторії, оснащеної найкращими на той час інструментами. Отримавши підтримку міністра Морського відомства маркіза І.І. Траверсе і дозвіл імператора Олександра І, А.С. Грейг доручив головному архітектору Чорноморського адміралтейства Ф.І. Вуншу (1770-1836 р.) розпочати проектування обсерваторії. Місцем для будівництва обсерваторії була обрана вершина Спаського кургану - найвищий пагорб молодого міста (52м). Будівництво обсерваторії було розпочато в травні 1821 р.

Будівництво обсерваторії Імператорським іменним указом від 19 травня 1821 керівництво будівництвом обсерваторії було доручено інженеру-гідротехніку 12 класу Борису Васильовичу Фон-дер-Флісу (1762-1846 р.), голландець за походженням, який з 1792 року перебував на службі в Росії. 23 травня 1821 Фон-дер-Фліс подав рапорт до Чорноморської виконавчої експедиції про прийняття на себе керівництва будівельними роботами, і вже через 5 днів 70 надісланих на будівництво рекрутів почали розмічати фундаменти і постачати будівельні матеріали. На будмайданчику були виявлені залишки споруд, які збереглися з часів колонізації краю греками.

При будівництві використовувався розпилений і рваний камінь черепашник і глина. Їх привозили волами з найближчого села Тернівки. Слід підкреслити, що адмірал А.С. Грейг пильно стежив за будівництвом обсерваторії, часто навідувався на будівельний майданчик, коригував план обсерваторії, вносив деякі зміни в її зовнішній вигляд, а також дбав про залучення до роботи кращих майстрів. У травні 1824 почалися опоряджувальні роботи. Внутрішні стіни штукатурилися чистим алебастром, підлога вистилалася паркетом з горіхового дерева, віконні латунні засувки поставляли з тульських заводів, чавунні сходи з Іжорських адміралтейських заводів, а рами з Санкт-Петербурга. Усі постачальники були віддалені від Миколаєва на тисячі кілометрів. Цей факт, а також досить низький на ті часи промисловий потенціал Російської імперії стали причиною затримки завершення будівництва обсерваторії, запланованого спочатку на 1824 рік. Ще в 1825 році продовжувалися обробні роботи. У той же час почали будівництво паркану перед будівлею обсерваторії. А 26 липня 1826 року під час сильної зливи головна будівля сильно постраждала: у багатьох місцях протік дах, кладка стін просочилася водою, намокла паркетна підлога. Покриття даху замінили надійним ізоляційним матеріалом, хоча директор обсерваторії К. Кнорре наполягав на свинцевому покритті. У процесі пошуку, який затягнувся більш ніж на рік, необхідні свинцеві плити знайшли неподалік, в Одесі. У 1828 році адмірал А. Грейг, незадоволений затримкою будівництва обсерваторії і високою вартістю робіт (на той час було витрачено 109141 рублів), звільнив від керівництва будівництвом обсерваторії Б. Фон-дер-Фліса і призначив замість нього архітектора Людвіга Опацького. Офіційна дата завершення будівництва - 28 червня 1829 року.

Головна будівля обсерваторії

Якою ж була побудована тоді обсерваторія? Головна будівля є класичним зразком інфраструктури наукової установи того часу, коли науково-дослідний персонал був представлений в одній особі директором і головним астрономом, а саме Головна будівля виконувала функції виробничого приміщення, павільйону для спостережень і житла для сім'ї директора.

Проект обсерваторії

З північної сторони розташований головний вхід в обсерваторію. Він прикрашений шести колонним портиком Тосканського ордера і веде в Аудиторію, що має форму квадрата зі стороною 10 м. Стеля аудиторії підтримується 16 колонами, які розміщені по колу діаметром 8 м. Над аудиторією знаходиться висока кругла ротонда, в даху і стінах якої були зроблені отвори для спостереження небесних світил за допомогою переносних астрономічних інструментів.

У східній частині будівлі перебувало приміщення, в стелі і стінах якого спочатку було зроблено дві щілини вздовж меридіана і розміщені два меридіанних інструмента. Загальний фундамент під ці інструменти для стійкості був ізольований від підлоги і фундаментів стін і представляв собою чотирикутну усічену піраміду з тесаного вапняку розміром 6.6x2.1x4.8 м. У південній частині будівлі розміщувалася бібліотека, кабінет астронома і чавунні сходи для виходу на дах будівлі, а західна частина будівлі призначалася під житло астронома. 12 м на північ від будівлі обсерваторії побудована підпірна стіна з кам'яних блоків, в ній знаходиться вхід в підвальну частину будівлі, де спочатку розташовувалися фундаменти інструментів, на яких також містилися точні астрономічний годинник і горизонтальний маятник для проведення сейсмічних робіт.

Головна будівля обсерваторії опалювалося калорифером, встановленим в підвалі, тепле повітря подавалося до усіх приміщень обсерваторії по спеціальних каналах, прокладених в стінах, які мають товщину до півтора метра.

Карл Кнорре

Карл Кнорре - перший астроном Чорноморського флоту

Одночасно з роботами по проектуванню та будівництву обсерваторії почалися пошуки кандидата на посаду морського астронома Чорноморського флоту. Для вирішення цього питання морський міністр І.І. Траверсе звернувся до академіка Петербурзької Академії наук Ф.І. Шуберта, а той, у свою чергу, зв'язався з директором астрономічної обсерваторії Дерптського університету Вільгельмом Струве (1793-1864 р.), згодом став першим директором Головної (Пулковської) астрономічної обсерваторії Російської імперії. Він рекомендував свого талановитого студента 4 курсу, Карла Кнорре, який з вдячністю прийняв пропозицію переїхати на південь Росії і зайняти запропоновану йому посаду в неповні двадцять років. У 1825-1827 рр.. К. Кнорре відвідав кращі закордонні обсерваторії в Німеччині, Франції, Англії, зустрівся з відомими астрономами (В. Струве, Ф. Бесселя, Д. Араго тощо) і замовив обладнання для обсерваторії.

В обов'язки директора входило викладання морської астрономії кадетам штурманського училища, керівництво гідрографічними роботами на морях, забезпечення флоту точним часом і підзорними трубами. У початковий період роботи в обсерваторії К. Кнорре виконав гідрографічні роботи на Азовському, Чорному і Мармуровому морях, зробив опис і визначив географічні координати багатьох опорних пунктів карт перерахованих морів (довготи і широти). Поряд з різноманітною повсякденною діяльністю К. Кнорре займався науковими астрономічними дослідженнями. Його ім'я увійшло в історію астрономії як автора 5-го аркуша зоряної карти Берлінської Академії наук, за допомогою якого з часом були відкриті малі планети Астрея і Флора. Великі заслуги першого директора в оснащенні обсерваторії інструментами і створенні наукової бібліотеки. Цікаво відзначити, що в середині 19 століття на придбання книг витрачалося більше половини річного бюджету обсерваторії. Перший бібліотечний каталог, складений К. Кнорре в 1871 році, налічує 2600 найменувань книг і брошур і містить близько 8 тисяч одиниць фонду. За описом майна 1871 можна скласти уявлення про обладнання обсерваторії. Зокрема, тільки астрономічних інструментів налічувалося 17 штук, серед них трьох футове меридіанне коло Рейхенбаха-Ертеля і пасажний інструмент фірми Утцшнейдера і Фраунгофера такого ж розміру, п'яти футовий телескоп на горизонтальному монтуванні, два чотирьох футових - на екваторіальному монтуванні, три телескопа для спостереження комет і т. д .

Крім своїх прямих обов'язків К. Кнорре знаходив час і для участі в громадському житті міста, за що був обраний Почесним членом Дирекції благородного зібрання. К.Х. Кнорре отримав звання члена-кореспондента Петербурзької Академії наук, прослужив на посаді астронома Чорноморського флоту 50 років і в 1871 році зі званням віце-адмірала вийшов у відставку.

Діяльність другого директора І.Є. Кортацці (1872-1903)

І.Є. Кортаццї

Наступником Карла Кнорре на посаді директора Миколаївської обсерваторії стає призначений в 1872 році ад'юнкт-астроном Пулковської обсерваторії, професор вищої геодезії і практичної астрономії Військової Академії, Іван Єгорович Кортацці. Він зберігав і підтримував дружні стосунки з колегами Пулковської обсерваторії і в першу чергу з його директором, академіком Отто Васильовичем Струве. За його пропозицією в період з 1876 року по 1892 рік Кортацці визначав на меридіанному колі точні координати майже 6000 екваторіальних зірок до дев'ятої величини. Ця робота увійшла в історію астрономії під назвою «Миколаївська екваторіальна зона». У 1876 році був введений в дію великий 9-дюймовий рефрактор фірми Репсольда, на якому І. Кортацці визначив період обертання Юпітера навколо осі і вивчав характер руху різних плям, у тому числі й знаменитої «червоної плями». Ним було отримано велику кількість спостережень комет та інших тіл Сонячної системи.

І. Кортацці у великому обсязі проводив гідрографічні та геодезичні роботи, зокрема в області картографування узбережжя Чорного моря від Миколаєва вздовж Кримського півострова до міста Батумі. З 1891 року на встановленому в підвалі обсерваторії горизонтальному маятнику німецького професора Ребера-Пашвітца, І. Кортацці проводив сейсмічні дослідження. У 1901 році імператорським указом він був призначений членом постійної сейсмічної комісії Російської імперії.

При І. Кортацці в Головній будівлі були проведені ремонтні роботи на ротонді, після чого в ній розмістили бібліотеку обсерваторії. Восени 1875 року на даху ротонди була поставлена ​​щогла для спуску кулі в момент миколаївського середнього полудня. У 1875 р. було побудовано два павільйони, поблизу Головної будівлі, для інструментів, а також спеціальний флігель, на південь від Головної будівлі, для зберігання інструментів та обладнання. І. Кортацці займав посаду директора протягом 30 років. У вересні 1903 року він помер.


 

FB
IAU NEWS